Kuní velký (KuV)

23.05.2024

Kuní velký králík patří mezi střední plemena s ideální hmotností dospělého jedince od 3,74 do 5,00 kg. 

Jedná se o původní české plemeno. Za vyšlechtěním stojí chovatel Martin Vrána z obce Zborovice nedaleko Kroměříže. Jeho cílem bylo vyšlechtění nového masného plemene, které by mělo kuní zbarvení a bylo adaptováno k tuzemským podmínkám chovu. Ke křížení byly použiti především kuní a kalifornští králíci. Již v F3 generaci měli králící požadované zbarvení a následná selekce byla prováděna za účelem upřednostňování středního tělesného rámce jakožto předpokladu dobré masné užitkovosti. Jako první byl vyšlechtěn kuní velký v hnědé varietě, posléze modrý ráz. V roce 1980 byl kuní velký uznán a dosud náleží k méně rozšířeným středním plemenům v Česku.


Tělo je mírně zavalité, válcovité, se širokou hrudní a pánevní partií. Postoj je polovysoký, na silných, vzpřímených, zeširoka postavených hrudních končetinách. Hlava je silná, široká v čele i nose. Hlava králic má jemnější stavbu. Krk je silný, krátký, neznatelný. Uši jsou pevné struktury, se silným základem, u sebe nesené, dobře osrstěné, lžičkovitě otevřené, na koncích zaoblené, s délkou 11,0 - 12,0 cm.

Srst je hustá v podsadě, se stejnoměrnými výraznými pesíky. Délka krycí srsti je přibližně 3 - 3,5 cm.

Kuní zbarvení je typem akromelanismu, kde jsou koncové části těla intenzivněji zabarveny s tím, že zbytek těla je světlejší. Uznány jsou dva rázy plemene - kuní hnědý (Kuv h) a kuní modrý (Kuv m).

V případě kuního hnědého zbarvení je barva krycí srsti pastolově světle hnědá s tím, že na bocích, břiše a prsou je barva výrazně světlejší. V případě kuního modrého zbarvení je barva krycí srsti pastelově světle šedomodrá s tím, že na bocích, břiše a prsou je barva zřetelně světlejší.

Mazi tzv. kuní znaky náleží tmavé zbarvení uší, nosní masky, očních kroužků, skráňových skvrn, pírka a spodních částí končetin. K těmto znakům patří i tmavší tzv. kuní kruh na hřbetě, který se ve zřetelné podobě táhne z oblasti zátylku až po kořen pírka. V případě kuního hnědého rázu jsou kuní znaky intenzivně hnědé, zatímco u kuního modrého rázu jsou intenzivně modré.

Kuní znaky nejsou přesně ohraničené a plynule přechází do světlejší základní barvy. Na čele je vždy světlejší partie, tzv.zrcadlo. U kuního hnědého zbarvení je duhovka očí hnědá, zatímco u kuního modrého je duhovka očí šedomodrá. Zornice je vždy karmínová s výrazným světélkujícím odleskem. Barva drápů je u obou rázů rohovitá.


Zdroj informací: Vzorník plemen králíků 2020

Český svaz chovatelů Havlíčkův Brod
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky