Moravský morák

Moravský morák je zařazen do plemenné skupiny voláči, ve které je zapsán pod číslem 312. Původem pochází toto plemeno z Moravy.
Plemenné znaky – voláč ze skupiny středních voláčů, velikosti se řadí mezi největší plemena ve skupině. Vyniká silnou postavou většího tělesného rámce a velmi dobrým voletem hruškovitého tvaru, vitalitou a plodností. Je zvláštní tím, že se vyskytuje jen v jediném barevném a kresebném rázu.
Posuzované znaky – celkový dojem, tělesné tvary, délka krku a volatost, postoj a držení těla, barva, kresba, hlava, barva oka, obočnice a zobák.
Hlavu má moravský morák přiměřeně velkou, dobře zakulacenou se silnějším čelem. Oči jsou přiměřeně velké, duhovka je zbarvena oranžově až červeně. Obočnice bývají úzké a šedé.
Zobák je střední délky, šířeji nasazený. Zbarven je černě. Ozobí tohoto ptáka je jemné, s bílým popraškem. Křídla má dobře složená a přitažená k tělu, dobře kryjí záda a nekříží se. Jsou kratší než ocas. Ocas má moravský morák přiměřeně dlouhý, dobře složený, nedotýká se země. Krk těchto holubů je delší, mírně vztyčený. Vole je hruškovité, velmi vyvinuté, nahoře rozšířené a pod zobák přitažené.
Tyto ptáky označujeme kroužkem o průměru 9 milimetrů.
Zdroj informací: Ing. Zbyněk Pokorný