Sallander (Sall)

22.05.2024

Sallander patří mezi střední plemena králíků s ideální hmotností dospělého jedince od 3,00 do 4,00 kg.

Plemeno nizozemského původu, jedná se o poněkud mladší plemeno. Za tvůrce nového plemene je označován tamní posuzovatel D. J. Kuiper z města Olst v regionu Salland. Za vznikem plemene stojí durynští králíci a činčily, které šlechtitel záměrně křížil. Nové plemeno bylo v rodném Nizozemsku uznáno v roce 1975. Od roku 1994 je uznáno i v britském vzorníku plemen králíků (Whitman, 2004). S ohledem na prostorovou izolovanost od hlavního králíkářského dění v Evropě byl sallander zařazen do evropského vzorníku plemen králíků až v roce 2012, přičemž v roce 2016 byla realizována úprava tohoto standardu.

O několik desetiletí byl sallander pouze krajovým plemenem vystavovaným zejména v oblasti Beneluxu. Zprávy o tomto netradičním plemeni k nám občas zprostředkovaně pronikly už v minulosti, nicméně na hlavní "boom" si plemeno muselo počkat. Za zcela zásadní lze označit Evropskou výstavu zvířat konanou v listopadu 2015 ve francouzském městě Metz (Méty). Tam bylo plemeno předvedeno v počtu deseti jedinců, z nichž vynikala kolekce francouzského chovatele Fréderika Steibela, která obdržela 386,5 bodu. Krátce po této prezentaci plemene byl zaznamenán obrovský zájem, a to zejména u německých, rakouských a posléze i českých, polských i slovenských chovatelů. Zejména v Německu a Rakousku vznikla díky tamní početné chovatelské základně poměrně agilní skupina chovatelů sallanderů. Čeští chovatelé však nezaostávali, první odchovy od importovaných sallanderů náleželi Milanu Kudrovi, Ing. Jiřímu Fárovi a několika dalším. Značné popularity jejich chov začal dosahovat od roku 2019, kdy přibyla značná část nových chovatelů. V témže roce bylo toto plemeno prezentováno i na mezinárodním školení posuzovatelů králíků v německém Berchingu. Krásou sallanderů se nechali uchvátit i dlouholetí chovatelé králíků a v počátku roku 2020 se jejich počet pohybuje okolo jedné desítky. Lze konstatovat, že právě tento základní počet chovatelů je nutný pro další rozvoj a budoucí udržení plemene. K tomu bude však nezbytné realizovat základní prvky selekčního výběru chovných zvířat se zaměřením nejen na požadované zbarvení (zejména sytost tmavě sazovitých kamzičích znaků), ale i na specifickou kvalitu srsti, která patří rovněž mezi plemenné znaky reprezentativních sallanderů.

Tělo je zavalité, válcovité, se širokou hrudní i pánevní partií. Postoj je polovysoký, na silných, vzpřímených, zeširoka postavených hrudních končetinách. Hlava je široká v čele i nose. Hlava králic má jemnější stavbu. Krk je silný, krátký, neznatelný. Uši jsou pevné struktury, se silným základem, u sebe nesené, dobře osrstěné, lžičkovitě otevřené, na koncích zaoblené, s délkou 11,0- 13,0 cm.

Srst je hustá v podsadě, se stejnoměrnými výraznými pesíky. Délka krycí srsti je přibližně 3 cm. Charakteristickým znakem plemene je velmi dobře přiléhavá srst s pružními a lesklými pesíky.

Barva krycí srsti je perleťově bílá, lesklá. Na této barvě se rozprostírají světle šedočerné pesíky, které tvoří velmi jemný závoj. Krycí barva je především zřetelná na čele a hřbetě. Nedílnou součástí zbarvení jsou tmavě sazovité, neostře ohraničené tzv. kamzičí znaky - nosní maska maximálně do výše očí, oční kroužky, uši, skráňové skvrny, boční pruhy, břicho, vnitřní strany končetin a spodina pírka. Kamzičí pruhy zasahují vysoko ke slabinám a pokrývají také spodní polovinu stehna. Svrchní strana pírka je světlejší. Oči jsou tmavě hnědé. Barva drápů je tmavě rohovitá

Podsada je bílá.

Zdroj informací: Vzorník plemen králíků 2020, MVDr. Vlastimil Šimek Ph.D.

Český svaz chovatelů Havlíčkův Brod
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky